BLUM

Úvod BLUM

Čo je Blum:

Blum je značka nábytkového kovania, ktorá zahŕňa v sebe prakticky väčšinu všetkého čo sa v nábytku hýbe. Ide o závesy (laicky pánty), rôzne výsuvy, výklopné systémy, systémy vnútorného členenia ap. Opísať celé portfólio produktov Blum je tu asi priestorovo nemožné a bolo by to aj zbytočné, všetko sa dá poľahky nájsť na ich stránke https://www.blum.com/sk/sk/. Chcel by som Vám tu opísať, ale príbeh a dôvody, ktorý našu firmu priviedol k presvedčeniu, že toto je to pre zákazníka najlepšie.

Prečo práve Blum:

1. Kvalita:

Každý napíše, že ten jeho výrobok je kvalitný, spoľahlivý, najlepší a neviem čo ešte. Z časti majú pravdu. Na pomyselnej štartovej čiare, sú títo akože súperi naozaj vyrovnaní a po osadení kovania do nábytku, je pri veľa produktoch rozdiel nebadateľný. Ale tento rozdiel sa začne časom prejavovať, pri niektorých skôr, pri niektorých neskôr. Nábytok sa počas svojej životnosti otvorí a zavrie tisíce krát. Je pri tom úžasné, že všetky tie kĺby, ložiská, tlmiče, pružiny ap. čo sú ukryté za každým kovaním, dokážu odolávať toľkým pohybom. Tak v čom je Blum podľa nás výnimočný v kvalite? Jednoducho povedané, keď ostatné kovania zlyhávajú, Blum šľape ďalej. Niektoré rozdiely sú badateľné hneď na začiatku, hladkosť pohybu, odpor pri otváraní, nastavenie a držanie nastavenia, tlmenie, ale niektoré veci, nám dochádzajú neskôr. Keď nám prestane systém vyklápania vládať a dvierka nedržia otvorené, keď nám začne zásuvka búchať, keď sa nám zlomí záves… vtedy by každý určite ocenil značku, ktorá tieto problémy dokázala tak minimalizovať ako je to len možné. Tým nechcem povedať, že sme sa nestretli s problémom aj pri Blume. Ale v porovnaní s množstvom namontovaných kovaní a množstvom problémov je Blum jednoznačne špička.

2. Záruka:

V podstate už aj iné značky odkopírovali doživotnú záruku s ktorou prišiel Blum, nie u každého to ale tak funguje ako u Blumu. Tu musím povedať, že možno nebudem úplne objektívny, keďže reklamácii na Blum je ako šafranu, ale tých pár skúseností mi zatiaľ stačí k tomu, aby som pochopil, ako zodpovedne sa k svojím výrobkom Blum stavia. Jedna z prvých vecí, na ktorej mi záleží pri reklamacii je zákazník. T.j. aby to zákazník čo najmenej pocítil. Blum mi v podstate vždy do pár dní dodal náhradný diel, až potom riešil, čo sa stalo. Jednoducho povedané, záležalo mu najprv na tom, aby vyšiel zákazníkovi v ústrety, až potom riešil to prečo sa to stalo. A toto by som chcel trochu vyzdvihnúť. Riešil to, prečo sa to stalo. Keďže tých reklamácii majú naozaj málo, je pre nich dôležité reklamované časti skúmať a poučiť sa z nich. Nestáva sa preto, že by nám dali náhradný diel a ten starý by sme vyhodili. Oni si ho vyzdvihnú a pošlú do Rakúska (Blum je Rakúska firma), kde majú vlastné vývojové centrum a tam zhodnotia, prečo k niečomu došlo. Podľa ich slov v drvivej väčšine nejde o chybu výrobku, ale chybne namontované kovanie (podcenenie nosnosti, zle navŕtané úchyty ap.) A čo vlastne znamená doživotná záruka? Jednoducho povedané, Blum musí prežiť váš nábytok, t.j. kým nábytok stojí, Blum musí fungovať.

3. Cena

Nie sme taký bohatí, aby sme mohli kupovať lacné veci. Blum nie je najlacnejší, ani sa k tomu nesnaží dostať. Za primeranú kvalitu, je primeraná cena. Ako všade, platí to aj pri Blume, viete si tu vybrať jednoduchšie veci, čo sú aj lacnejšie, ale aj prémiové kovania bez kompromisov za ktoré si už ale priplatíte. Určite sú veci, ktoré od Blumu nemusíte mať a budete aj tak spokojní. Napríklad si nemusíte dávať nerezové zásuvky, rovnako dobre poslúžia aj strieborné alebo biele. Tiež si nemyslím, že je potrebné mať pri zásuvkach v ktorých mám hrnce sklenené bočnice. Alebo príborník od Blumu je síce namakaný, ale stále to je len istým spôsobom organizér na príbory a rovnako dobre vám poslúžia aj iné lacnejšie alternatívy. Teraz sa mi naskytá otázka, či je lepšie mať jednoduché zásuvky bez tlmenia od Blumu, alebo zásuvky s tlmením nejakej inej značky, čo sa môže cenou skoro rovnať. Osobne by som uprednostnil aj v tomto prípade Blum, keďže nekvalitná zásuvka sa Vám v budúcnosti môže nepekne predražiť. Treba si uvedomiť, že v prípade pokazenia sa zásuvky, váš náklad nie je len samotná zásuvka, ale aj čas, ktorý musíte venovať zohnaniu novej, aj jej výmena, teda pokiaľ nie ste trochu zručný a nevymeníte si to sami. A keď si zoberieme rozdiel v cene, pri cene novej kuchyne si myslím, že ten rozdiel nie je taký obrovský, aby sme si to najlepšie nemohli dopriať.

4. Množstvo možností

Toto je ďalšia z vecí, pre ktoré je Blum jasným víťazom. Snáď neexistuje prípad, kde by ste nevedeli Blum použiť. Možno trochu v riešení využitia rohov majú malé možnosti, ale čo sa týka systémov závesov, výsuvov či výklopov, tam je naozaj neskutočné množstvo možností. Blum neustále inovuje a vyvíja ďalšie kovania, takže keby som teraz aj napísal že majú XY druhov výklopov, zajtra to už nemusí byť pravda. Aj preto Blum vyhráva, že vie ponúknuť všetko od jednej značky, ktorá je overená.

5. Výrobné podklady

Toto je pre zákazníka takmer nebadateľná vec, ktorú si ani neuvedomuje. Ale stojí to za spoľahlivosťou kovaní. Ku každému kovaniu má Blum spracované presné a prehľadné montážne výkresy. T.j. nemusíme sa spoliehať na nejaké tápanie v neznáme, ale každá jedna diera, ktorú musíme navŕtať je presne zakótovaná a to hlavne v prehľadnej forme. Najlepšie na tom je, že ono to aj funguje. Výrobcovia by neraz vedeli rozprávať o tom, ako sú niektoré výkresy nejasné, prípadne aj zle nakreslené a potom to nesedí tak ako má. Pri Blume to našťastie neplatí a v konečnom dôsledku je táto výhoda nie len výhodou pre výrobcu, ale aj pre zákazníka.

6. Nastavovanie

Na to aby kuchyňa bola pekná je potrebné mať jednotlivé dvierka pekne nastavené a to nielen tak, aby o seba nešúchali, ale aby aj jednotlivé medzery boli rovnaké. V tomto nám Blum pomáha pri väčšine výrobkov 3D nastavením. A to nie tak, aby ste museli kovanie povoľovať z materiálu, ale pekne rôznymi excentrami schovanými priamo v kovaní. Pri výklopoch je zase samozrejmosťou nastavenie sily zdvíhania, takže dvierka nevyletia hore ako raketa. Jedna vec je dôležitá. Keď sa raz kovanie pritiahne o korpus skrine, snažiť sa ho už nepovoľovať. Každým povoľovaním sa tento spoj oslabuje a časom sa môže kovanie z drevotriesky vytrhnúť. Toto nás tiež naučili skúsenosti a Blum nám umožňuje všetky tieto veci aplikovať aj do praxe.

 

 

 

zdroj: http://www.camynam.sk/8-dovodov-pre-znacku-blum-alebo-preco-blum/